Medische gegevens delen of doorsturen

Beroepsgeheim en geheimhouding bestaan los van de AVG en is geregeld in nationale wetgeving. Toch zijn er veel vragen en onduidelijkheden over het delen of doorsturen van medische gegevens, sinds de implementatie van de AVG.

Patiënten en cliënten moeten erop kunnen rekenen dat wat zij in vertrouwen aan een zorgverlener vertellen ook geheim blijft. Daarom geldt een geheimhoudingsplicht (wettelijk beroepsgeheim) voor zorgverleners. Zo mag je als verpleegkundige bijvoorbeeld geen medische informatie raadplegen als je niet direct betrokken bent bij de zorgverlening of behandeling. De geheimhoudingsplicht geldt ook voor andere medewerkers van zorginstellingen, zoals ziekenhuizen. Daarnaast zijn alle medewerkers van een ziekenhuis via hun arbeidscontract aan een geheimhoudingsplicht gebonden.

Medisch beroepsgeheim

Voor artsen, tandartsen, apothekers, GZ-psychologen, psychotherapeuten, fysiotherapeuten, verloskundigen en verpleegkundigen geldt het medisch beroepsgeheim.  Dit is wettelijk geregeld (artikel 88 Wet Big). Ten aanzien van het medisch beroepsgeheim en de AVG is een duidelijke rangorde aangegeven: eerst geldt het medisch beroepsgeheim, dan de AVG. Zorgverleners moeten zich dus altijd de vraag stellen of het delen van informatie kan op grond van het medisch beroepsgeheim. Pas daarna kijk je of je persoonsgegevens mag delen op basis van de AVG.

Schendt een zorgverlener het medisch beroepsgeheim? Dan kun je hem daar via het wettelijk tuchtrecht en het strafrecht op aanspreken.

Geheimhoudingsplicht vanuit beroepscode

Voor sommige andere beroepen, zoals maatschappelijk werker, geldt niet het wettelijk geregeld medisch beroepsgeheim. Maar deze zorgverleners hebben wel een geheimhoudingsplicht. Deze geheimhoudingsplicht is geregeld in een beroepscode. In sommige gevallen is er ook (intern) tuchtrecht van toepassing.

Geheimhoudingsplicht voor medewerkers zorginstelling

Er is ook een geheimhoudingsplicht als een patiënt of cliënt met een zorginstelling een behandelingsovereenkomst sluit (artikel 7:457 BW). Zo’n overeenkomst houdt in dat je bij de zorginstelling onder behandeling komt. Binnen de instelling zijn medewerkers werkzaam die een medisch beroepsgeheim of geheimhoudingsplicht op grond van een beroepscode hebben. Maar er zijn ook medewerkers voor wie dit niet geldt. Zoals secretaresses of financieel medewerkers. Zij zijn dan toch contractueel verplicht tot geheimhouding. Het gaat hierbij om alles wat zij vanwege hun betrokkenheid bij de behandeling over de patiënt/ cliënt en de behandeling zelf weten.